


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| Polarity | Negative |
| Weight | 1.8 g |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Min Input Voltage | -7 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 4 % |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Packaging | Tube |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 100 mV |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1429
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75063
Ext.Price$0.75063
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75063 | $0.75063 |
| 10 | $0.45653 | $4.56530 |
| 25 | $0.38386 | $9.59650 |
| 50 | $0.33403 | $16.70150 |
| 100 | $0.29067 | $29.06700 |
| 300 | $0.25553 | $76.65900 |
| 500 | $0.22464 | $112.32000 |
| 1000 | $0.19749 | $197.49000 |
| 3000 | $0.16927 | $507.81000 |
| 5000 | $0.16184 | $809.20000 |
| 10000 | $0.15474 | $1547.40000 |
